Svensk Vindenergi / Vindkraftsutbyggnaden fortsätter men inga nya investeringsbeslut under årets andra kvartal

Vindkraftsutbyggnaden fortsätter men inga nya investeringsbeslut under årets andra kvartal

Utbyggnaden av vindkraft fortsätter. Dock fattades inte några nya investeringsbeslut under det andra kvartalet 2024. Detta visar Svensk Vindenergis senaste statistik och prognos för vindkraftsutbyggnaden.

Utbyggnadstempot sjunker något jämfört med de senaste rekordåren. Våra prognoser visar att ungefär 1 000 MW per år kommer byggas ut fram till år 2026. För första gången på ett och ett halvt år fattades heller inga nya investeringsbeslut under det senaste kvartalet.

Det här är första gången sedan energikrisen 2022 som inga nya investeringsbeslut fattats under ett kvartal. Det har visserligen hänt tidigare att vi haft nollkvartal men då hade vi en historiskt hög utbyggnadstakt och byggkostnaderna var lägre. Vi får signaler att bolagen är försiktigare och att det framför allt är den politiska osäkerheten i Sverige som har ökat.

Erik Almqvist, ansvarig för elnät och elmarknad, Svensk Vindenergi

Ett investeringsbeslut i ett tillståndsgivet vindkraftsprojekt under år 2024 ger ny elproduktion inom två till fyra år och kan komma i drift under andra halvan av 2020-talet. Om investeringsbeslut som hade kunnat tas i år skjuts på framtiden minskar möjligheten att möta industrins ökade efterfrågan till 2030.

En kommunal tillstyrkan eller ett ja i tidigt skede från Försvarsmakten under år 2024 möjliggör vindkraftsprojekt som kan ge ny elproduktion inom sex till tio år och kan komma i drift under första halvan av 2030-talet. Om kommunen lägger veto eller om Försvarsmakten säger nej minskar möjligheten att möta industrins efterfrågan till 2035.

Omställningen i industri- och transportsektorerna kräver att elproduktionen byggs ut i stor skala och i takt med efterfrågan. Regeringen har satt ett mål att elsystemet ska kunna leverera minst 300 TWh till år 2045. Behovet av dubbelt så mycket elproduktion bygger dock på att utbyggnaden av elproduktion kan möta en ökad konsumtion redan till början av 2030-talet. SKGS:s uppdaterade rapport visar att industrin år 2035 kommer behöva 88 TWh mer el än idag. Därför är det viktigt att regeringen snabbt agerar för att förbättra investeringsklimatet för den elproduktion som kan tillkomma de närmaste 10 åren.

Om statistiken och prognosen

Svensk Vindenergi ger ut kvartalsvis statistik och prognos över utbyggnaden av vindkraft i Sverige. Statistiken baseras på data från turbinleverantörer och andra marknadsdeltagare. Den kortsiktiga prognosen bygger på investeringsbeslut och en bedömning av projekt som kan tänkas komma till, samt nya projekt som befinner sig i tillståndsprocessen.

Under andra kvartalet år 2024 beställdes inga nya vindkraftsturbiner. Svensk Vindenergis prognos visar att vindkraften når en installerad kapacitet på totalt 19 515 MW och en förväntad normalårsproduktion på 55 TWh i slutet av år 2026.

Kontaktpersoner

Erik Almqvist, elnät och elmarknad, Svensk Vindenergi
073-025 78 46

Nicole Dreher Sköld, kommunikationsansvarig, Svensk Vindenergi
073-398 71 35